Sör: igyuk vagy ne?
- cimkék:
- fogyás,
- futás,
- táplálkozás,
- folyadékpótlás,
- diéta,
- sör,
- folyadék
Ki ne ismerné azt a semmihez sem hasonlítható érzést, amikor egy nyári hosszú futás végén az ember torkán lecsordul az első korty jéghideg sör.. De vajon mit mondanak a szakértők, káros vagy hasznos egy (két, három...) sört legurítani futás előtt, alatt vagy után?
Érvek mellette és ellene
A sör mértékletes fogyasztásának, a vörösborhoz hasonlóan, van pozitív egészségügyi hatása. A maláta és a komló tartalmaz olyan antioxidánsokat, amik fontos szerepet játszanak a koszorúér eredetű szívbetegségek és a rák megelőzésében. Emellett a sör enyhe alkoholtartalma élénkíti a vizeletképződést, és ezzel csökkenti a vesekövek kialakulásának kockázatát. A sör egyes összetevőiben lévő B-vitaminok és króm pedig a szénhidrátok lebontását is segítik.
Mindezen jótékony hatások azonban csak mérsékletes fogyasztás esetén jelentkeznek. A sör alacsony (5% körüli) alkohol tartalma - és finom íze - miatt azonban sportolás alatt és után, különösen nagy melegben, bizony könnyű „túltöltekezni" belőle, ami többek között az ítélőképesség gyengüléséhez, kiszáradáshoz és a regeneráció lassulásához vezethet.
Vajon mikor és mennyit sört ihatunk az orvosok szerint?
Verseny előtti este
Hibás az a feltételezés, hogy a verseny előtti szénhidrátfeltöltésben hasznos a sör. 3,5 deci sörben kb. 150 kalória és mindössze 12 gramm szénhidrát van, annyi, mint fél szelet kenyérben. Mi több, az alkohol speciális lebontása miatt a sörből származó kalória többségét a szervezet zsír formában elraktározza. Így a sörözésnek szénhidrátfeltöltés helyett „zsírfeltöltés" lesz az eredménye. Az alkoholnak emellett vízhajtó hatása is van. Ha túl sokat iszol belőle a verseny előtti este, reggelre dehidratálódhatsz. Ez pedig a koordinációs képesség gyengülését, és az izmok oxigén ellátásának csökkenését okozhatja. Tehát ha sörözöl is, csak nagyon módjával tedd, és figyelj oda, hogy a sör előtt és után is igyál megfelelő mennyiségű vizet - és persze egyél is mellé!
Verseny közben
A futás közbeni sörfogyasztás nem javasolt! Az alkohol kiszárítja a szervezetet, így az elvesztett folyadék pótlására semmiképpen nem alkalmas. A sportolástól kissé már amúgy is dehidratálódott szervezetben az alkohol gyorsan eljut a vérbe majd az agyba, és hatására romlik a teljesítőképesség, a koncentrációs képesség, a koordináció és reakcióidő is. Emellett hidegben az alkohol hatására a testfelszín erei kitágulnak, fokozva ezzel a hőveszteséget, azaz hamarabb kihűl a szervezet.
Jó ha tudjuk azt is, hogy a szénsavas italok lassan ürülnek csak ki a gyomorból, és ezért felfújódottság érzést valamint gyomorgörcsöt okozhatnak - nem valók a versenyekre!
Futás után
A sör alkohol tartalma lassítja a szervezet megterhelés utáni regenerálódását is. Ezért fontos, hogy verseny vagy megerőltető edzés után először 2-4 deci alkoholmentes folyadékot igyál, és fogyassz minimum 200 kalóriányi szénhidrátot illetve fehérjét (pl egy sonkás szendvicset vagy egy kis carbonara spagettit). Utána egye fene, megihatod azt a régen vágyott sört is..
Még valami: ha lesérültél, a szervezeted gyógyulási folyamatát lelassítod a sörfogyasztással! Ugyanis a kutatások szerint az alkohol korlátozza a szervezetet a természetes gyulladáscsökkentők termelésében. Ezért sérülés után az alkohol fogyasztását inkább kerüld el, amíg a gyulladás enyhül (általában kb. 36 óra).
Forrás: Runner's World
Képek:
http://blog.runnerslounge.com/
http://chrismowder.com/
http://forums.runnersworld.com/
Hasonló cikkek
Minden ötödik felnőtt férfi túlsúlyos hazánkban
Mit egyen a gyerek, ha sportol?
12 hozzászólás
Akkor nem futunk, csak iszunk. ;-)
É persze a fentiek miatt olyan kemény a "sörváltó"! ;-)))
Maraton előtti este mindig iszom, 1-2-t, sok az ásványi anyag benne és segít az elalvásban. Na és persze szeretem:)
Nekem ez mindig bejön.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498