Dopping - a NOB teljes erővel küzd a dopping ellen
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottsága rendkívüli ülést tartott kedden, melynek témája a dopping elleni küzdelem még magasabb szintre emelése volt – tájékoztatott közleményben a szervezet.
A NOB a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséggel (WADA) karöltve újravizsgált 454 kiválasztott doppingtesztet, melyeket a 2008-as pekingi olimpia résztvevői produkáltak – a fókusz a potenciális riói résztvevőkön volt.
A vizsgálatok eredményeként hat sportág 31 sportolóját zárhatják ki a 2016-os olimpiáról. A NOB azonnali eljárást indít, az ügyben érintett 12 ország olimpiai bizottságát pedig pár napon belül értesítik. Amennyiben a doppingvétség beigazolódik, az érintett versenyzők nem lehetnek ott Rióban.
A tiszta sportolók védelméért folytatott harcnak itt még nincs vége: további 250, a londoni olimpián produkált doppingtesztet ellenőriztet újra hamarosan a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. A cél az, hogy a Rio de Janeiróban rendezendő ötkarikás játékokon minden sportoló tiszta legyen. A NOB vállalja továbbá a londoni és pekingi érmes sportolók mintájának újravizsgálását is.
A WADA megbízatást kapott a korábban gyanúba keveredő szocsi laboratórium teljes körű átvizsgálására is. A NOB arra kérte az Orosz Olimpiai Bizottságot, hogy minden erőfeszítésével segítse a WADA munkáját – a szocsiban tárolt mintákat a lausanne-i laboratóriumban fogják újravizsgálni a legkorszerűbb és leghatékonyabb módszerekkel. A NOB közleményében jelezte, a vizsgálat eredményei alapján gyorsan és határozottan fog cselekedni.
„Mindezen intézkedéssekkel próbálunk lecsapni a csalókra, akik nem nyerhetnek. Azt mutatják, hogy a doppingolóknak nincs hová elbújniuk – fogalmazott a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Thomas Bach. – A londoni és a pekingi minták újravizsgálása, valamint a szocsi laboratórium átvilágítása egy újabb nagy lépés a tiszta sportolók védelme felé, ami független országtól vagy sportágtól. Tíz évig őrizzük a mintákat, így a csalók sosem nyugodhatnak meg."
Dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője a mob.hu kérdésére elmondta: a NOB által kért újravizsgálás nem újkeletű, hiszen a 2012-es londoni ötkarikás játékok előtt is megtették ugyanezt – akkor lett is eredmény...
„A hír igaz, és senkit sem ért meglepetésként, két okból sem. Bevett szokás, hogy az olimpia előtt újraellenőrzik a korábbi játékok mintáit, így volt ez London előtt, amikor az athéni eredményeket vizsgálták újra, akkor hat pozitív tesztet találtak – magyarázta Tiszeker Ágnes. – Így is van ez rendjén szerintem, aki korábban pozitív mintát adott, az ne induljon az olimpián. A másik ok: az orosz válság. Úgy tűnik, hogy az orosz sport minden szintjén jelentős problémák vannak."
A MACS vezetője hozzátette: minden egyes lebukás rosszat tesz a sportnak, megkérdőjeleződik az, hogy doppingszerek nélkül lehet-e kimagasló eredményt elérni. „Ha nem tud megújulni és megtisztulni a rendszer, akkor teljesen hiteltelenné válik a doppingellenőrzés, sőt, maga az élsport is" – zárta gondolatait Tiszeker Ágnes.
A tiszta sportolók védelme az egyik alappillére az Agenda 2020-nak, az olimpiai mozgalom stratégiai ütemtervének. Mindez azt jelenti, hogy a doppingügyekben érintett sportolókat, edzőket, orvosokat vagy egyéb személyeket és szervezeteket a rendelkezésre álló hatalom jegyében meg kell büntetni.
Forrás: MOB
Hasonló cikkek
Szocsi - rekordszámú doppingtesztet végeztek el a játékok alatt
Minden eddiginél szigorúbb doppingellenőrzést ígér a NOB
Dopping - újabb 23 londoni olimpikon bukott meg
Antidopping - a MACS mindent megtesz a tiszta magyar csapatért
Thomas Bach személyesen tárgyalt az orosz bizottság elnökével
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
https://www.youtube.com/watch?v=4QN7kmOhBMw
Manfred Mann - Ha Ha Said The Clown