Két újabb kutatás támasztja alá a jeges fürdő hatékonyságát
Elit futók és egyes amatőrök régóta esküsznek a jeges fürdő (ice bath) jótékony hatására erős edzés vagy verseny után, ám sokan úgy vélik ez a praktika teljesen hatástalan vagy éppen káros.
Két újabb kutatás látott napvilágot, melyek a jeges fürdő hatékonyságát támasztják alá.
Az első, a Medicine&Science in Sports&Exercise (kb.gyógyászat és tudomány a sportban) szaklapban jelent meg. Ebben kilenc futónak kellett közepes intenzitáson fél órát egyenletes iramban futnia, majd interval edzést végeztek. Ezek után az egyik lábukat combtőig jeges fürdőbe áztatták 15 percre.
A fürdő után alacsonyabb hemoglobin értéket és a szövetekben magasabb oxigént mértek a hideg vízben tartott lábon, mint a másikon. A módszer a kedvelői szerint épp ezek a változások miatt hatékony, mert csökkenti a szövetduzzanatot az izmokban. Persze ez még nem bizonyíték a módszer hatékonyságára, de arra igen, hogy azokat a hatásokat vátja ki, amelyekért alkalmazzák.
A jeges víz ellenzőinek egyik érve viszont épp az, hogy a hideg ugyan csökkenti az izmokban terhlésre megjelenő duzzanatot, ám ezzel éppen az edzés hatékonyságát rontja, ugyanis a terhelés-alkalmazkodás természetes velejárója az enyhe duzzanat. Tehát a jeges fürdő maximum nagyon komoly izomfáradtság, fájdalom, duzzanat esetén javallt, ha fontos, hogy a futó minél hamarabb regenerálódjon.
A második kutatás épp egy ilyen helyzetet szimulál. A Journal of Science and Medicine in Sport -ban megjelent kisérletben a futókkal 3 különböző módon végeztettek két részletben erős futóedzést: futások közt 15 perces lábfürdő 8 fokos vízben, 15perces lábfürdő 15 fokos vízben, illetve 15 perces pihenő. Az edzések második részében maxközeli intenzitáson kellett futniuk ameddig bírtak. Legtovább azok bírták akik a hidegebb fürdőt vették előzőleg, őket követték a kevésbé hideg vízben ázók. Akik csak pihentek a két futás közt 3 illetve 4 perccel kevesebb ideig bírták utána a futást, mint a másik két csoport.
Természetesen ez a helyzet kevéssé természetes, hiszen ritkán futunk versenyeket 15 perccel egymás után, de az a vizsgálat azt mutatja, az erős terhelést követő viszonylag hideg fürdő segít regenerálódni a következő terhelésre. A valóságban például váltóversenyeken vagy egymást követő napokon történő versenyzés esetén lehet hatékony.
Kedvcsinálónak egy kis videó:
Forrás: RW
Fotó: Aaron Meshon
Hasonló cikkek
Atlétika - magyar edzők iráni sportolók mellett
Atlétika - cuki edzőfiú vs. Usain Bolt - cukiság péntekre :)
Atlétika - a mesteredző Salazar állítólag doppingra biztatta atlétáit
Atlétika - Dél-Afrikában edzőtáboroznak a magyar atléták
6 hozzászólás
Én jövőre kipróbálom a hidegterápiát/hidegszaunát is. Amúgy sok helyen olvastam/hallottam ezt. Egyik régi könyvemben, a Futók könyve címűben, is említik. Ott azt is írják, hogy a versenylovak lábát is leöntik hideg vízzel edzés vagy verseny után. És ez azonnal csökkenti a futásból eredő izomgyulladás mértékét. Sérült achillesemre anno én is engedtem mindig a hideg vizet, mikor elkezdtem újra futogatni, akkor is, de most már elhagytam..
(Gábor) a 8fokoshoz már lehet hogy kell a jég, több helyen a hagyományos "hideg" csapvíz is bőven 10fok felett van. Az általam olvasott/látott/hallott "ice bath" hideg csapvízbe öntött 2-3 zacskó jégkockával készül....
Elhatároztam, hogy alkalmazni fogom a váltottzuhanyt, hogy egy kicsit az érfalakat is edzzem. De mivel hideggel kell befejezni, utána percekig vacogok, hiába dörzsölöm magam át törülközövel. Pedig nyilván messze van a hidegtől, csak a meleg után annak tűnik. Egyszer a Lukácsban a 40 fokos víz után próbáltam belemenni a 24 fokosba, hát térdig bírtam, utána kirohantam, hogy kösz, nekem ez nem hiányzik. :-) Egyszerűen nem bírom a hideget, még amikor versenyeztem, akkor se mentem téli versenyekre, sőt inkább azt hiányoltam, hogy nyáron soha nem volt semmi, utáltam a tavaszi idényt, mert mindig edzettlennek éreztem magam a téli viszonylagos lazsálás miatt. Pedig téli születésű gyerek vagyok. :-) Egyébként gyulladás ellen jó a hideg víz, de reuma esetén tilos.
Úszóknál azért elő szokott fordulni a gyakori rajthoz állás. Oda jó lehet, bár ők szerintem épp eleget vannak ilyesmi hűtőközegben jégkocka nélkül is. Gondolom, a sokkal hidegebb víz csak rátesz az intenzitásra, aztán akkor nem kell órákat benne tölteni. Úszásnál legalábbis már 1°C különbséget is lehet érezni, bár medencében általában a másik irányban van az az 1.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Mivel napelemmel működöm, így még a gondolattól is kiráz a hideg. :-) Tuti „dádhás” lennék tőle. Mondjuk 8 fokot még nem feltétlenül neveznék jegesnek, inkább hidegnek. Kérdés, hogy a hideg csak vízzel vagy anélkül is hatásos? Mert, ha a hideg számít, akkor egészséges a rövidgatyás futás hideg időben? :-) Az tény, hogy gyulladásra jó a hidegvizes borogatás, de a jeget meghagyom a rozmár sporiknak.