Regenerálódás maraton után - Dathan Ritzenhein tanácsai
- cimkék:
- nyújtás,
- levezetés,
- dathan ritzhein,
- maraton,
- regeneráció,
- pihenés,
- táplálkozás
Dathan Ritzenhein, aki a hétvégi Bank of America Chicago Marathonon 2:07:47-es új egyéni csúcsot futott, blogjában adott néhány hasznos tippet a maraton utáni regenerálódásra.
Ritzenhein szerint először is nagyon fontos, hogy a maraton után rögtön ne álljunk meg, hanem egyből sétáljuk tovább, sőt, ha van energiánk és lehetőségünk, egy kevés nagyon lassú kocogással vezessünk le. Ha erre nincs lehetőség, mert pl. a nagy tömeg miatt nem tudunk mozogni, próbáljunk legalább óvatosan nyújtani egy kicsit.
Ritzenhein második tippje a jegelés: mint írja, ő mindig jeges fürdővel próbálja verseny után elejét venni a gyulladásoknak és felgyorsítani az izomzat regenerációját. A jeges fürdőzés "technikáját" ez a videó meséli el (angol nyelven).
Harmadszor, Ritzenhein hangsúlyozza a verseny utáni helyes táplálkozás fontosságát, a következőket javasolva:
1, mielőbb kezdjük meg a kiürült gilkogén raktárak feltöltését szénhidrátokkal;
2, fogyasszunk mintegy 20 gramm fehérjét közvetlenül a verseny után az izmok esetleges mikorsérüléseinek mielőbbi gyógyulása érdekében;
3, minden a verseny során elveszített testsúlykilogrammra számolva igyunk meg 1-1,5 liternyi, az elveszített só pótlására alkalmas összetételű folyadékot.
Végül Ritzenhein még hangsúlyozza, hogy egyénenként változó, mely regenerációs technikák működnek jól, ezért nem árt, ha a versenyek után többféle dologgal is kísérletezünk és így előbb-utóbb megtaláljuk majd a saját szervezetünk szempontjából optimális módszert, módszereket.
Forrás: dathanritzenhein.competitor.com
Képek: saját fotó, healthfiend.com, article.wn.com
Hasonló cikkek
Tudomány - a tervszerű frissítés jobb időeredményhez vezet
Atlétika - 20 éves a magyar maratoni csúcs
Atlétika - eltiltást kapott a Boston Maraton korábbi győztese
7 hozzászólás
Jeges fürdőt a Videoton focistái is alkalmazzák lábra. Amúgy nekem a fehérje bevitel újdonság, de ez bizonyára az én hiányosságom. Lévén még nem futottam maratont, de erre nem gondoltam eddig.
Igen, sok újdonság nincs benne.
A jeges fürdőt sok sportágban alkalmazzák. A kerékpáros körversenyeken sokszor már a csapatbuszokon beleülnek a bringások. Közismert a hideg gyulladáscsökkentő hatása. Az aminosavak valóban a mikrosérülések miatt is fontosak az izmoknak, olykor nagyobb edzésterhelés után is szükséges, hogy építsék az izmokat az állóképességi sportolók is. Azért én még hozzátenném, hogy a határterhelés során legyengült szervezetnek nem árt egy kis vitamin bomba, sok ezer mg C-vitaminnal kezdve és persze egy jól megérdemelt pohár bor, vagy sör is jár a maratonistának:)))
A lényeg tehát, hogy egy dézsa jeges vízben együnk-igyunk, amennyi csak belénk fér! :)
Nekem is ez a receptem. Szinte szóról szóra. Persze ösztönösen jöttem rá, de nagyon jól működik. A verseny után legalább 1/2 óra intenzív séta a combomon, vádlimon jéggel. (Töbnyire van a az eü. sátorban jég. Az orvosok valamiért nem akarnak adni, de bátran próbáljátok ki.) Közben egy táplálék kiegészítőkket forgalmazó cég sport utáni porát 1/2l vizzel megiszom. Nem kis artista mutatvány inni, sétálni és közben jegelni, de megéri. Másnap mindig kínszenvedés a futás de laza 5 km öregurasan (6-6.3 km/p) és utána is 4-5 km. Harmadnap pihi és a negyedik napra minden OK.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Hát ettől azért többet vártam volna egy ilyen nagy futótól! Ettől nem lettem bölcsebb!