Útmutató a gyors, laza és könnyed gyorsúszáshoz
Brenton Ford, a cikk szerzője 20 éves úszómúlttal rendelkezik, elit szenior úszóklubban edzősködik Ausztráliában, maga korcsoportjában 400 m-en országos csúcstartó és nyíltvizi versenyeken is jó eredményekkel rendelkezik. Világszerte segíti úszó és triatlonista tanítványait a gyorsúszó stílusuk tökéletesítésében. A cikk a www.effortlessswimming.com honlapról ingyenesen kérhető útmutató rövidített változata.
Az alapok
Miért nem vagyok képes fejlődni? Hogyan szabaduljak meg a rossz gyorsúszó technikától? Ezek a kérdések sok úszóban merülnek fel. Sokan keményen edzenek éveken keresztül, de az eredmény elmarad. Ritkán érnek el fejlődést, és az is minimális.
Hogyan tanulható meg az olimpikonok úszóstílusa, még a kezdő úszóknak is?
1. Felejtsük el, amit tanultunk
Mint minden sportnak, az úszásnak is megvannak az alapjai. Minél gyorsabb a kartempó és minél erősebb a lábtempó annál jobban haladsz, tanították az úszásórákon, anélkül, hogy megértették volna velünk hogyan is tud az ember hatékonyan mozogni a vízben.
Aki nézi a világversenyeket, láthatja, hogy a bajnokok úgy döntik meg a világrekordokat, hogy még csak nem is tűnnek utána fáradtnak. Ez nem a gének, hanem gyakorlás kérdése: helyes technika tanulása, és annak a megértése, hogy honnan is fakad a sebesség a vízben.
2. A haladást a váll és csípő fordulása segíti
A sebességet a vízben nem a kar és a lábak mozgása segíti, hanem a vállak és a csípő fordulása. Hasonló ez egy labda eldobásához: ha merev felsőtesttel, csak a kar mozdításával dobunk, jóval kisebb távolságra tudjuk elhajítani, mint amikor az egész testünket beleadjuk a dobásba.
3. Hosszabban, ne gyorsabban
Az úszósebesség a csapáshossz és a csapásszám szorzata. Az olyan úszó, aki gyorsan csapkod, de alig halad, az magas csapásszámmal és rövid csapáshosszal dolgozik: ez a rossz technikával úszók 95 %-ánál igaz. Ha növeljük a csapáshosszt, minden csapással nagyobb távolságot tehetünk meg, így kevesebb erővel haladunk ugyanannyit.
4. Gyorsúszni nem hason kell, hanem az oldalakon
Oldalra fordulva úszva minden csapással messzebbre lehet jutni: nem csak azért, mert így áramvonalasabb a test, de ebben a pozícióban minden csapásnál pár centiméterrel előrébb lehet nyúlni. Próbáljuk ki: álljunk mellkassal a falhoz, és nyújtsuk fel a kezünket, majd forduljunk oldalra , majd hasonlítsuk össze milyen magasra értünk fel a két helyzetben.
Koncentráljunk úszásnál a ritmusos oldalváltásra minden karcsapásnál, megtartva az áramvonalas pozíciót.
5. A test egyenes vonalban legyen
Általános hiba kezdőknél, hogy a csípőjük túl mélyen van a vízben, ami a szükségesnél nagyobb ellenállást okoz. Törekedni kell rá, hogy a test egy egyenes vonalat képezzen, hogy ellenállást csak a fej, vállak és a kar képezzenek. A törzsünk magától is fennmarad a vízen a tüdőben lévő levegő miatt, így ahhoz, hogy a csípő és a lábak felemelkedjenek, a mellkasunkat a víz alá kell „nyomni".
6. Hagyjuk, hogy a víz dolgozzon helyettünk
A test magától is úszóképes, így nem kell feltétlen csapkodni a fennmaradáshoz. Egy kezdő úszó számára a legbonyolultabb feladat, hogy ne küzdjön a vízzel, hanem „használja" azt. Úgy kell a vízben haladni, hogy a lehető legkisebb ellenállást fejtsünk ki és kihasználjuk a természetes lebegőképességet a tökéletes vízfekvés elérése érdekében.
7. Előny a kezdőknél
Teljesen kezdőknek sokszor egyszerűbb elsajátítani a tökéletes technikát, mert nem kell előbb elfelejtened a helytelent.
A technika
1. A fej pozíciója
A víz vonala a fejtetőnél legyen, és a fej mindig lefelé néz. A szemek a medence fenekére szegeződnek és nem előre. Így biztosítható, hogy a test áramvonalas maradjon és csökkenthető az ellenállás. Ha a fej előre néz, a láb, a törzs és a csípő lesüllyed, így a frontális ellenállás megnő.
2. A kéztartás és a vízfogás
A kéz a fej előtt, a test középvonala és a vállak vonala között ér a vízbe. Először az ujjvégek érnek a vízbe, a könyök az al- és felkar felett maradjon. Az alkar 30 fokos szöget zár a vízzel, a kéz 2/3 részben nyújtott, amikor a kéz a vízbe ér. A kinyúlás többi része a víz alatt történik.
Jellemző hibák:
a. a kéz 90 fokkal elfordul a vízbe érésnél – a húzás kisabb hatékonyságú, és sérülésveszélyes
b. teljesen kinyújtott kéz a vízfogásnál – buborékok keletkeznek a húzási fázisban
c. túl korai vízfogás – túlzott ellenállás és időveszteség keletkezik
3. A test forgása
A test elfordulása a kézmozgásnál kezdődik. Az egész test elfordul hossztengelye körül amikor a kéz a fej előtt a vízbe ér. Ez a forgó mozgás a csapás erejét növeli azzal, hogy bekapcsolja a végrehajtásba a törzsizmokat (hasizom). A csípő és a vállak vonalban maradnak, amikor elfordul a törzs. A helyes gyorsúszás oldalváltásokból áll, nem pedig lapos testhelyzetből.
4. A húzás
A fogás fázis az elől lévő kézzel indul, miközben a másik kéz elhagyja a vizet. A csukló kifelé, lefelé, majd hátrafelé hajlik azért, hogy a tenyér és alkar minél nagyobb felületen fogja a vizet. Ahogy a könyök hajlik, a kar lefelé és enyhén kifelé tart.
Két kulcseleme a hatékony húzásnak az erős vízfogás és a magas könyöktartás amikor a kéz túlhalad a fej és a vállak vonalán.
A kéz továbbra is lefelé tart a test középvonala felé azután felfelé a mellkas alsó része felé közelítve.
A kéz az egész mozdulat során gyorsul. A húzás végén a kéz sebessége maximális, hátra, fel, majd ki a vízből.
5. Lábtempó
A lábtempó a csípőből és a comb izmaiból indul. A láb a testtel egy vonalban marad, a boka hajlított, de laza úgy, hogy a nagylábujjak egymás felé mutatnak. Hajlékonyság és laza láb és boka a kulcsai a hatékony lábtempó technikának.
Két módszer létezik: kettesláb és hatosláb. A hatoslábnál az úszó három lefelé rúgást végez karcsapásonként. Ketteslábnál egyszer rúgunk karcsapásonként. Mindkettőnek megvan a maga előnye: a hatosláb gyorsabb, a kettesláb energiatakarékosabb és hosszabb távra jobb.
6. Levegővétel
A levegővétel szerves része a test forgásának. Az arc a testtel együtt fordul és akkor lélegzünk ki amikor az ellentétes kéz a vízbe ér. Levegőt akkor veszünk, amikor az egyik kéz hátrafelé húz és a másik elhagyja a vizet. Az arc akkor fordul vissza a vízbe amikor a víz feletti kar az arc vonalánál tart.
Megjegyzés:
Amikor a technikát javítod, a dolgok nem olyanok amilyennek érződnek. Magyarul, ha azt gondolod a könyököd jó magas a víz felett, valószínűleg nem az. Ha azt gondolod, jobban elfordulsz, hát nem.
Érdemes víz alatti kamerával felvenni a saját úszásunkat, hogy visszanézve lássuk, mit kell változtatni. Általában elég nagy az eltérés a között, amit érzünk, és amit valójában csinálunk.
Másik lehetőség a hibák felfedezésére, hogy szemeddel végigköveted a karmozgásodat. Ekkor a fejeddel utána fordulsz a karodnak úszás közben. Sajnos ez csak a karmunka vizsgálatára alkalmas, a láb, a törzsforgás és testtartás figyelésére nem.
Egy kis illusztráció:
A titkok
1. Lassútól a gyorsig
Úszásnál a hatékony előrehaladás kulcsa a gyorsuló mozdulat. Minden karcsapásnál a hosszú előrenyúlás, vízfogás után a kar végig gyorsul egészen víz elhagyásáig. Kezdőknél gyakori hiba, hogy azelőtt kezdik meg a húzást, hogy eléggé előrenyúlnának, így nincs meg a vízfogás. Ekkor a kéz körül buborékok képződnek, amik a karcsapás hatékonyságát rontják, mivel az úszó nem vizet, hanem levegőt fogva nem tudja felgyorsítani a karcsapását.
A vízfogás fázisban (a vízfogás és a húzás közti szakasz) a cél az előrenyúlás, hogy csökkentsük az ellenállást és időt adjunk a buborékoknak, hogy elhagyják a tenyér és alkar tájékát. Csak ha ez megtörtént, akkor kezdhető meg a hatékony kartempó. Ha nem a buborékokon keresztül húzzuk át a kart, azzal másodperceket nyerünk.
Ha sikerül kivitelezni a „lassútól a gyorsig" technikát és a buborékmentes vízfogást azzal drasztikus fejlődést lehet elérni. Érdemes tehát ezt a két elvet gyakorolni, bizonyosan többet számít, mint egy kemény edzés, és kis energiaráfordítással is sokat lehet fejlődni.
2. Hosszan és lazán
Varázsszó az, amit egy cselekvés közben magunkban ismételgetve a cselekvés hatékonyságát javíthatjuk. Egy profi golfjátékos, amikor a győzelemért az utolsó lyukba 2 méterről kell beütnie a labdát, mit mond magában? Azt, hogy „gyorsan és erősen", vagy azt hogy „nyugodtan"?
Természetesen az utóbbit. Nincs ez másként az úszásnál sem. Az úszás varázsszavai a „hosszan és lazán", amit úszás közben gondolatban ismételgetve azonnali javulást hoz: nem csak az érzet javul, de a tényleges sebesség, könnyedség és lazaság.
Mit jelent a hosszan? Azt, hogy torpedó formát kell felvenni: minden karcsapásnál ki kell nyúlni a fal felé és a húzás vége egészen hátul, a csípő alatt legyen. Minél hosszabb a testünk annál kisebb az ellenállása és annál gyorsabban úszunk.
Mit jelent a lazán? A gyorsabb úszáshoz ellazult test kell. Ellentétben azzal, ami természetesnek tűnik a gyorsulás érdekében, a kart, a vállat és a lábakat el kell lazítani. Ahelyett, hogy megfeszítenénk, lazítsuk el izmainkat, így tehetjük lehetővé, hogy a testünk szelje a habokat, ne küzdjön ellenük. Ez a gyors úszás lényege.
Forrás: effortlessswimming.com
Hasonló cikkek
Úszás: Popov stílusában gyorsulni 100 méteren
Gyorsúszás alapjai - technikai elemek
Laure Manaudounak sikerült, Ian Thorpe-nak nem
Úszás: Alain Bernard 47 mp alatt
39 hozzászólás
Minden reklámcélzat és anyagi érdek nélkül írom, hogy aki budapesti és meg akarja tanulni helyes technikát, javaslom a Komjádiban a Darnyi úszóiskolát, van felnőtt csoport este 7-8-ig. Egyébként anyagilag sem túl vészes: 11ezerFt/10 alkalom (négy hét, heti 2-3 alkalom). Egy egyébként "rendesen" úszni tudó embernek 1-2 turnus elegendő az elsajátításhoz, de gyakorlatilag a siklástól kezdve újra kell tanulni mindent. Ezek igazából a mozdulatok kisebb korrekciói, de hihetetlen, hogy tőlük mennyivel könnyebbé és gyorsabbá válik a mozgás.
"Aki nézi a világversenyeket, láthatja, hogy a bajnokok úgy döntik meg a világrekordokat, hogy még csak nem is tűnnek utána fáradtnak. Ez nem a gének, hanem gyakorlás kérdése"
na...naaaa...hát azért na...
amúgy nagyon sok érdekes dolog van benne, sok olyan, amit még sosem hallottam. meg fogom próbnálni, h figyeljek minderre, habár van egy sanda gyanúm, hogy oltári nehéz leszámolni a berögzött rossz szokásokkal.
Szuper cikk:) Mondjuk én ha a hosszan siklásra összpontosítok, akkor külső megfigyelő szerint egyúttal elkezdek billegni is (nem tudom..)
Tényleg kell a külső szem is, ezért a bpi tanulási lehetőségeknél a Darnyi Úszóiskolát a Komjádiban megerősítem, hogy nagyon jó, igaz, én csak a nyári intenzív haladó csoportot próbáltam idén ki (2 hetes, "elvileg" minden nap 7-8 között): nagyon sokat javultam és sok új gyakorlatot tanultam. Igazi felnőtt kezdőkkel is foglalkoznak, teljesen az elejétől, az arc vízbe tételétől, vízhez szokástól kezdve.
A Buborék Úszósuli (Városmajor u.) szintén nagyon jó (én ide jártam évekig:), van egy teljesen kezdő és egy haladóbb sáv tanuláshoz, felnőtteknek edzőkkel, du. 7-7:45 között. A végén lehet maradni még "csak úgy" is úszni és szaunázni és szombat vasárnap délelőtt az esetleg elmulasztott hétköznapi órákat be lehet pótolni az edzővel (ezt is a sima bérlettel). Kifejezett előnye a családias hangulat (hátrány esetleg hogy max. 160 cm mély a víz).
A Darnyi suli szigorúbb szemléletű, 7-kor 8 hossz bemelegítése után "illett" várni az edzőt, míg a Buboréknál nincs ilyen szigor, ott a bemelegítés együtt megy és 7kor kezdődik)
Mindkettő 11-12e ft, havi 10 alkalom (2-3-2-3).
Egy történelmi adalék: a Darnyi suli kb. 10-15 éve még a Városmajor utcai épületben a Buborék helyén (is) működött, ahol gyerekek beiratkozásakor még DT-sal is találkozni lehetett:)
Hajjaj... A fej pozíciója nehéz eset. Főleg, ha nyolcan vagyunk egy 25 méteres sávban, aztán folyton azt kell nézni, kibe megyek bele hátulról, illetve ki jön épp szembe. Ráadásul úgy a bikinis lányokat se lehet nézegetni. Azt hiszem, sose lesz belőlem Ian Thorpe, ha ezen múlik. :)
A többire azért szoktam én is figyelni, úgy-ahogy. Bár baromi erősnek kell lenni, hogy az ember ellensúlyozni tudja a folyamatos jobbra-balra kifordulást, vagy összehozzon egy hatos lábtempót. Szerintem azt már lehetetlen is felnőtt fejjel rendesen elsajátítani.
És egy tipp azoknak, akiknek ne adj' isten nincs vízálló kamerája: olyan ismerőssel kell megnézetni az úszást, aki ért hozzá. Én a helyi úszóedzőt szoktam megkérni pár hossz erejéig néhány havonta, mindig meg tudja mondani 100 méter után, aktuálisan mire kéne leginkább figyeljek.
Egyébként jó a cikk, köszi a fordítást.
Én is a fej pozícióját vitatom, de más okból: szabadvizi úszásnál az előre kinézés bajos akkor ha teljesen lehajtott a fej. Amúgy éppen Thorpe-nál figyelhető meg, hogy fent tartja a fejét, és mégis jó a vizfekvése. Popov, meg Phelps is jobban lehajtják a fejüket. A könyökpozíció is eltérő, Thorpe az aki extrém módon megemeli a víz alatt.
A cikk azt sugallja, hogy nem is kell erősnek lenni az úszáshoz, csak legyen egy jó technikád, meg légy laza, azért ezzel se értettem egyet: az a laza dinamizmis, ami a videóból is látszik, iszonyat erőt feltételez, amihez kellenek a kemény edzések.
Ehhez a "fej" témához én is hozzászólnék. Szerintem nagyon keveset befolyásol a fej tartása. A hosszútávúszók a sok előrevett levegővel is óriási iramban haladnak. A vizilabdázók is tudnak kitett fejjel sprintelni. Én nyáron a nyíltvizi versenyek előtt úsztam medencében időre úgy hogy végig előre vettem a levegőt, és minimálisan voltam csak lassabb. A könyököt elvileg tényleg emelni kell víz alatt is, hogy az alkar jobban fogja a vizet, de az egész nem ér semmit, ha a tolás nem dinamikus. Ehhez nem elsősorban erő kell. Ha az úszás erősport lenne, akkor a testépítők is remekül úsznának. Tudok viszont olyan világklasszis úszót, aki állítólag egyetlen egyet sem tud húzódzkodni!
Minden ami a cikkben le van írva, az igaz, de sajnos mindegyiknek feltétele a lazaság! Ha az ember válla kötött, akkor a hosszú előrenyúlás is csak erőfeszítéssel kivitelezhető. Ez saját tapasztalat is. Én is próbáltam már odafigyelni sokmindenre, ami a cikkben elhangzik, de egyiktől se lettem igazán gyorsabb. Viszont amikor egy-egy verseny előtt többet nyújtottam szárazföldön, utána erőfeszítés nélkül sokkal gyorsabban tudtam úszni. Ezért én mindenkinek azt szoktam mondani, hogy úszásban leginkább a szárazföldön lehet fejlődni, ha az ember ideális arányban erősít és nyújt. Szóval én a hosszú technikázgatások és gyors variációk helyett inkább a szárazföldi munkát ajánlom, maga az úszóedzés szintentartásra jó, mert felnőttkorban, úszómúlt nélkül, amatőr szinten űzve, csodát sajnos nem tudunk tenni.
Egyetértek Kardos doktorral! :)
Az úszás sajnos felnőtt korban már nem igazán fejleszthető. Persze a nulláról induló felnőtt korú úszni tanuló emberek elég szép eredményeket érnek el önmagukhoz képest, de ilyen technikai szintre soha nem fognak eljutni. Marad az "ordenáré" technika, de legalább hozzáerősödök.
Viszont teljesen egyetértek szakmailag a cikkel!
Ugyanakkor igazat adok a két előttem szólónak abban, hogy rendszeres erősítés és lazítás nélkül mit sem ér ez az egész. Ezek az úszok elképesztően erősek. A cikk tartalma azoknak szól, akik 3 éves koruk óta úsznak napi 10km felett, és csiszolnának a technikán. Ugyanakkor azoknak, akik olyanok mint Kovada vagy én :) ,vagyis 20 éve úsznak versenyszerűen, olyan mélyen beidegzett technikájuk van, hogy vért pisilve 4 év alatt lehet minimális javulást elérni. Ilyenkor feltehetjük a kérdést, hogy van-e értelme? (Főleg triatlonosnak.) Azoknak, akik viszont 20 éves koruk után húztak életükben először úszósapkát pedig túl magas szintű ez az egész leírás. Tapasztalatom szerint a későn kezdőknek csak maximum 10%-a érez rá elsőre egy viszonylag helyes technikára, a többiekknek 5 év kell hozzá.
Arról pedig ne is beszéljünk, hogy ez az egész nem áll a nyíltvízi úszásra. Kivitelezhetetlen!
Úszatok minél változatosabban, mind iramban, mind feladatokban, mint úszásnemekben. Aki pedig totál kezdő javaslom, hogy bontsa először elemeire az egészet, és a részletekből induljon el az egész felé!
Azért nagyon köszönjük a cikket! Nagyon jó volt elolvasni, lehet benne sok igazság, és megindítja az ember agyát!
köszönjük a cikket és a hozzáértők hozzászólásait... én is néztem már Kardosdoki 40 perces lazítását...
Nagyon hasznos volt a cikk, sokat tanultam belőle. Köszönöm szépen! Bár 5 éve tanultam meg gyorsban úszni - hála az úszóedzőmnek -, de a kezdetekhez képest elég sokat fejlődtem. Remélem a cikkben olvasottak közül is sikerül majd 1-2 dolgot átvinni a gyakorlatba. :)
A 20 év megvan, tényleg, bár volt benne egy 10 éves pauza :-)
Én azért örültem meg ennek a cikknek, mert hiába van meg a külső szem, az nem szükségszerűen tudja ezeket. Engem szerencsémre "sztáredző" is edzett, nem is egy, mégse magyarázta eddig senki pl a buborékokat, az oldalváltást, a magas könyököt. Sok mindenre rájöttem persze, de ilyen tudatosan nem figyeltem oda. És itt vitatkozom Gyugyóval, mert szerintem ez a cikk nem csak haladóknak, hanem kezdőknek is segít. A legfontosabb üzenete, hogy ha gyorsulni akarsz, ne csapkodj mint az őrült, az főleg a kezdőknek szól. De minden szinten alkalmazhatók ezek a tanácsok. És nem értem hogy nyíltvizi úszásnál miért kivitelezhetetlen az egész.
Hol tekinthető meg a Kardosdoki 40 perces lazítása? Én max 10 percre elegendő gyakorlatot ismerek :-)
Én kb 8-10 különböző gyakorlatot csinálok a vállöv-hát nyújtására. Ha egy-egy pozíciót kitartok 1,5-2 percig mindkét oldalon, mondjuk kétszer megcsinálom az egészet, mert nagyon be vannak állva az izmaim, plusz bemelegítés, a végén mobilizálás, akkor hamar összejön 30-40 perc, pedig még csak borda magasságában járok. :) Az biztos, hogy ezek nagyon sokat számítanak, főleg a sok számítógépezés miatt szörnyen kötött vállaim miatt.
A 40 perc túlzás volt, bár a dunaújvárosi 24 órás váltó során összesen lehet hogy nyújtottam annyit. Bevallom, a szürke hétköznapokon sokszor én is elhanyagolom a nyújtást, de verseny előtt mindig komolyabban veszem. Vannak akik szerint verseny előtt közvetlenül már nem szabad, mert az izom tónusát rontjuk vele. Túlnyújtás valóban létezik, de szerintem egy magamfajta "kőmerev" embernek az tesz jót, ha még a verseny reggelén is nyújtogat picit, persze ésszel.
Ha már Gyugyo is hozzászólt a témához, annyit még hozzá kell tennem a tegnapi irományomhoz, hogy amikor 9-10 éve elkezdtem csapatban edzeni, Ő volt az egyik első, aki felhívta a figyelmemet a szárazföldi munka és a nyújtás fontosságára. Amit írtam, nem az én találmányom, de az én tapasztalatom is ezt támasztja alá.
Ez a cikk,CSÚCS az ilyenektől lesz az ember feldobodva.Az előttem szólok is sok,érdekes
és megfontolandó tanáccsal szolgáltak,fel is fogom használni,remélem sikerrel!
Az egész akkor lenne teljes,ha valaki letudná szinkronizálni a videókon hallható szöveget.
Jó pár filmet már megnéztem a You Tube-on,de angol nyelvtudás nélkül,csak a látottakat
tudom felhasználni.Az úszó sulival kapcsolatba,kérdezném:az oktatás ára kerül ennyibe?
Vagy még plusz belépőt is kell fízetni?
Gondolom a testmagasság is belejátszik bizonyos szinten nem? Hosszabb test, hosszabb karok. Volt egy 2méteres évfolyamtársam, akivel felmérőztünk még régen. Ő vagy 5éve cigizett akkor már, medencét vagy 8éve látott én meg heti két úszóedzésemmel sem tudtam a nyomába sem érni, úgy hogy azért én is versenyúszó voltam (jó csak megyei szinten voltam jó,de akkor is :) )
sőt a testszélesség is...és ezt tudták már régebben is, azért voltak vénuszi ideálok, nagyobb test nagyobb élvezet :-)))
@sportember: a Darnyi úszósuli árában benne van a uszodabelépő is
Nyújtás temához egy jó oldal (angolul) http://www.stretching.name
Pát észrevétel anélkül, hogy bárkit meg akarnék bántani:
"Aki nézi a világversenyeket, láthatja, hogy a bajnokok úgy döntik meg a világrekordokat, hogy még csak nem is tűnnek utána fáradtnak."
Én nézem, és számomra fáradtnak tűnnek. Az, hogy a kötélen lógnak, és a fülükön veszik a levegőt is, önmagáért beszél. Lássuk be, hogy mondjuk egy 200 pille, vagy egy 400 vegyes azért már nagyon gyilkos. Míg 50 m gyorson kb. 20 mp-et erőlködnek, de százon is csak 47 mp-et, azért ott is sokat ki kell adni magukból. Persze egy csúcsra járatott szervezet annyit kibír közel maximális terhelésen anélkül, hogy utána hullának tűnjön a gazdája.
"A sebességet a vízben nem a kar és a lábak mozgása segíti, hanem a vállak és a csípő fordulása."
Hátőőő, lehet, hogy én vagyok műszaki analfabéta, de lapátok, uszonyok, meg szárnyak híján mi alapvetően a végtagjaink mozgatásával haladunk előre a vízben. Értem ezalatt a kar-, és lábtempót. Nem tudom, milyen sebességet lehetne elérni mondjuk szorosan a testhez kötözött karokkal, és a test hossztengelyében rögzített lábakkal. Persze értem, hogy csípőből is rá kell dolgozni, de az első, idézett mondat kissé fura. :)
És azért a gének is nagyon sokat számítanak. Egy 170 cm magas emberből nem lesz világrekorder. Nyilván egy 190 cm magasból sem feltétlenül (bár nagyobb az esélye, hogy gyorsabban fog tudni úszni, mint az alacsonyabb). 170 centi magas emberként is lehet nagyon jól úszni, de nem fog 48 mp-es százat tolni gyorson. Ez biztos.
Ezen kívül sokat számít még a savasodás. Egyesek azért jobbak, mert lassabban savasodnak.
Amúgy a cikk, meg a hozzászólások is jók! :)
@Jozsef,köszi az infót az úszósuliról,gyanítom hogy rosszul tudod a tanfolyam ára
és az uszda belépti díjja ,vélhetöleg külön-külön fizetendő.De utána nézek
mivel ha igazad van,akkor ez egy nagyon olcsó úszási lehetöség is.
másik: a nyújtáshoz ajánlot weboldal,sajna angol ami az elöző bejegyzésemből is
kiderül,nem nagyon vágom!De nem is ez a fő probléma,hanem inkább a lustaság.
/de már dolgozom rajta/ üdv.sportember
@sportember, nyugodtan hidd el:), hogy 11-12e ft/10 alkalom a felnőtt tanulóbérlet ára, amiben a be-kilépés, öltöző, zuhany, oktatás is benne van. A felnőtt tanulóbérlet csak első látásra kerül uannyiba, mint a 10 alkalmas sima 2 órás belépő: "igaziból" a tanulóbérlet a sima bérlet kétszeresébe kerül (uakkora árért fele annyira időre jogosít: 2 óra helyett 1 órára, így tudják az edző nem túl magas díját is fizetni ebből gondolom).
Nagyon jó cikk!!! Soha nem tanultam úszást és én is úgy gondoltam hogy majd "erőből" gyorsulok, persze megrekedtem. A technikára figyelve már az első alkalomra -2 perc :) Ígéretes!!! Köszönöm!
A cikk tetszik, a kommentek még jobban.
Az egészhez csak annyit fűznék hozzá, ha valaki tényleg edzés szintjén akkar úszni, úgy hogy van edző is mellette, aki technikára is oda tud figyelni akkor van pesten bőven lehetőség. Pl. nálunk a Fradiban. Kontaktok az edzőkhöz:
http://www.ftcswimmasters.hu/.
Zolo 2. hozzászólására reagálok "A sebességet a vízben nem a kar és a lábak mozgása segíti, hanem a vállak és a csípő fordulása." Igen, hát nem vagyok profi fordító, a generate szót fordítottam segítinek, mert nem jutott eszembe jobb. Nyilván, a labdás példára visszavezetve akkor se dobod messze a labdát, ha a karodat nem, csak a törzsedet mozdítod. De a két távolság (csak kar és csak törzsmozdítással dobva) nem összeadódik, hanem minimum összeszorzódik, ha együttesen és jó ritmusban alkalmazod.
A lényeget Zolo írta le, az utolsó mondatában! Talán még a lazaságnál is fontosabb az úszáshoz megfelelő izomrostösszetétel. Ezen múlik, hogy ki az aki az első 50 után besavasodik, és ki az aki órákon át erőlködés nélkül "tologatja" a vizet. Csak ez magyarázhatja azt, hogy bizonyos emberek későn kezdik az úszást, ocsmány a technikájuk, kötöttek, és mégis nagyon mennek a vízben. Egyszer megkérdeztem egy edzőt, hogyan tudnék még fejlődni, gyorsulni úszásban. Azt válaszolta: "Cserélj izomszövetet!" Sajnos igaza volt :-)
@kardosdr.Elég cinikus választ kaptál attól az edzötől.Való igaz,hogy az izomrostok
milyensége,/vörös,fehér/nagyban befolyásolják a teljesitményt,de a savasodás idejének
kitolását,bizony lehet fejleszteni.A futó szakkönyvekben olvastam a tejsav küszöb emelő
edzésekről,s ha a futásnál ez bevállt,miért ne működne pl:az úszásnál is.
Javaslom,hogy másokat is kérdezz ez ügyben,előbb-utóbb találsz olyan szakembert,aki
nem ezt a módját választja,hogy lerázza magáról a hozzá bizalommal fordulot!
HZ, na ebből most rájöttem az igazi nevedre :-) Én utánatok jövök, ha sikerül eljutnom oda Nyíregyházáról.
Jó cikk de ezt a módszert Total Immersion -nek hívják és Terry Laughlin találta ki kb. 20 évvel ezelött az Egyesült Államokban és kedves ismerősöm Marco Pilloud hozta be európába Svájcba www.total-immersion.ch :-)
Effortless swimming
VS
'Swimming Hurts', mondja Brett Sutton, aki többek között Chrissie Wellingtont edzette.
http://www.teamtbb.com/?option=com_content&task=view&id=563
Érdekes, amikor ugyanazon terület szaktekintélyei egymásnak homlokegyenest ellentmondo tanácsot adnak. :)
az effortless szerintem itt a reklám része a dolognak :-D
Ez egy jó tök jó cikk szerintem, bár a nagy része még csak nem is haladókank, hanem profiknak szól. A cikk egyébként 1 technikát forszíroz, ami pl. Lotte Friis technikájától igen messze áll, pedig a csaj az 50-hez közeli csapásával is elég jól halad :-D
Nem vagyok edző, de szerintem kezdőknek és középhaladóknak is a legfontosabb, hogy a saját izomzatukhoz mért technikával ússzanak, ahelyett, hogy megpróbálják ellesni, hogy csinálják a menő úszók. A saját izomzat megismerése pedig véleményem szerint sok úszás és nyújtás keverékével történik, amihez kellő külső segítség (edző) elengedhetetlen.
Még egy utolsó hozzászólás ehhez a témához. :)
Ma állt össze bennem is a kép. Ezzel kapcsolatban nagyon sokat gondolkodok mostanában, és ma kicsit megvilágosodott érzés fogott el. Az alábbi megfigyelés csak triatlonosokra, vagy nyíltvízi úszókra vonatkozik.
Gondoljunk bele, hogy mi a különbség egy nyílt vízi és egy medencés (abszolút ideális körülmények) között. Alapvetően az, hogy a nyíltvízen (hacsak nem kristálytiszta hegyi tóról beszélünk) 1 centiig sem látunk el. Tehát egy teljesen megváltozott pozíciót kell felvennünk, hogy gyakran előre tudjunk tekinteni a tájékozódás okán. Ez rögtön kizárja a fent említett módszer használhatóságát nyíltvízben. Ezért van az, hogy gyengébb (rosszabb vízfekvéssel rendelkező) úszok nyíltvízben nagyobb eséllyel indulnak azok ellen, akik medencében akár perceket vernek rá. Pl én is ilyen vagyok. 1500m-en 18p körül tudok úszni, de anno amikor még olimpiai távoztam rendszeresen ki tudtam jönni a hazai versenyeken olyan úszokkal együtt a vízből, akik 17 perc körül tudtak medencében.
Egy szó mint száz. A nyílt víz totálisan más. Az emberi itt nem tud felvenni egy állandó ritmust, hiszen folyamatosan helyezkedni kell, előretekinteni, verekedni... Tehát erre kell inkább rákészülni egy triatlonistának.
Triatlon81-nek.
Nekem ez a módszer Póló Károlytól ismerős(sallang nélkül).
Pont így mutatta és én kinevettem (magamban), mert mást tanultam.
Igaz KSI-sek?
:-)
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Köszönjük Ádámnak a fordítást!