Norseman Xtreme Triatlon - ironman sok extrával
A verseny, amit minden igazi triatlonistának teljesíteni kell egyszer az életben – így hirdeti magát a norvégiai Norseman Xtreme Triathlon, ahol 400 méter mély fjordban úsznak és a maraton során egy 1850 méter magas sziklás hegyre másznak fel a versenyzők.
Az első Norsemant 2003-ban rendezték meg 21 indulóval. Mostanra viszont akkora lett az érdeklődés a verseny iránt, hogy a 240 főben maximált indulói létszámra minden évben jelentős a túljelentkezés.
"Legyél barátságos a helyiekkel. Őket megdöbbenti, hogy ideutaztál és őrültnek tartanak, amiért részt veszel ezen a versenyen. És igazuk is van." – írják a Norseman szervezői honlapjukon, nem titkolva, hogy különlegesen nehéz megmérettetésnek néz elébe az, aki bevállalja az indulást. A szervezők állítják, hogy a Norseman a világ legnehezebb ironman távú triatlon versenye.
A Norvégia délnyugati részén megrendezett versenyen a távot nagyon pontosan kimérik: az úszás 3,8km, a bringa 179,956 km, a futás pedig 42,165km. No és van a távban összesen 5000 méternyi szintemelkedés is. Íme a szinttérkép:
A versenynap kezdődik azzal, hogy nem hagynak aludni. Hajnali háromkor nyit ugyanis a regisztráció, majd jöhet a bringa leadása és beszállás a hajóba, ami hajnali 4-kor indul és kiviszi a versenyzőket az úszás rajtjához.
A úszást egy 400 méter mély, kristálytiszta vizű fjordban (Hardangerfjord) rendezik, a résztvevők a hajóról ugranak a vízbe és onnan a hajó kürtjelére rajtolnak el, pontban hajnali ötkor. Mivel a víz csak 15-18 fokos, a hosszú neoprén viselése kötelező. Az úszókat végig csónakok és kajakok kísérik, a vízben az előrehaladást sokszor erős áramlatok és magas hullámok nehezítik. Mint azt az egyik versenybeszámolóban olvastam, a rajt idején még elég sötét van, szóval a sötétített üvegű úszószemüveg rossz ötlet :o)
Gyors depót követően kezdődhet a bringa, ahol az első 40 kilométeren a versenyzők feltekernek 1250 m magasba, majd jön 50 kilométernyi enyhén lejtős száguldás, utána egy kis hullámvasút és végül az utolsó nagy hegy, az 1200 m magas Imingfjell megmászása, majd innen lezúgás a második depóba. Tekerés közben a gyönyörű panoráma mellett a forgalomra is figyelniük kell a versenyzőknek, mivel a helyenként szűk, kanyargós, alagutakon át-átbújkáló bringás pálya nincs lezárva az autósok elől.
A futás első 25 kilométere könnyű, aszfaltos úton halad, utána viszont elkezdődik egy 17 kilométeres emelkedés – majd később már mászás - a Gaustatoppen hegy tetejére, 1850 méter magasra.
Az utolsó szintidő és orvosi ellenőrzés 37,5 km-nél van. Innen csak a megfelelő állapotban lévő versenyzőket engedik tovább a táv legkeményebb utolsó öt kilométerére, meredeken felfelé a sziklás hegyoldalon.
Ezen a szakaszon a versenyzők nem haladhatnak egyedül, itt végig a kísérőjükkel együtt kell futniuk/gyalogolniuk. A versenyzőknek és a kísérőknek is külön hátizsákban kell magukkal vinniük az utolsó hegyi szakaszra előírt meleg ruhát, kesztyűt, sapkát, lámpát, mobiltelefont, pénzt valamint enni- és innivalót. A kísérők csak saját cuccukat cipelhetik, a versenyzőjükét nem.
A Norsemanre 240 nevezést fogadnak el a szervezők. A 240 indulóból az utolsó ellenőrző ponton szintidőn belül áthaladó első 160 versenyzőt engedik csak felfutni a hegy tetejére, a többiek a közeli fennsíkon, kb. 1000 méteres magasságban fejezik be a versenyt.
Célba érkezés után a hegy tetejéről a versenyzőket egy lift szállítja a mélybe, amely azonban óránként csak 40 főt képes a hegy gyomrába juttatni, így a kísérők számára marad a gyaloglás lefelé. Az igazán kemény ironmanek közül néhányan szintén a legyaloglást választják, ezzel még jó másfél órával megnyújtva a versenynap élményét.
A versenyt egy helyi triatlonklub tagjai szervezik, akik önkéntes munkában bonyolítják le az egész rendezvényt. A verseny jellemzően önellátásra épül, telepített frissítőállomások csak a depókban és a maraton hegyi szakaszán vannak.
A 2011-es Norsemant Tim DeBoom nyerte, 11:18:52-es idővel. A nőknél sorozatban harmadszor a német Susanne Buckenlei nyert, 13:10:37-es új pályacsúccsal. Egyetlen magyar teljesítőt találtam az eddigi eredménylistákban: Szabó Attila 2004-ben 17:58:21-es idővel ért célba.
A jövő évi, 10. Norsemant a szervezők kétnaposra tervezik, így dupla létszámot, összesen 500 indulót tudnak majd fogadni. Az eliteket eredményük alapján rangsorolják, az amatőrök számára fenntartott helyekről pedig sorsolással döntenek, kvóták szerint (norvégok, külföldiek, nők). A nevezési díj 2300 norvég korona, azaz kb 86.000 forint. A finisheres pólón kívül a Norsemanen nincs semmilyen díjazás.
Kedvcsinálók fotók a versenyről itt.
Videó a versenyről:
És ha mindez megtetszett, a nevezés október 16-án nyílik. Honlap itt.
Forrás és képek: nxtri.com
Hasonló cikkek
Triatlon - a fiatalság diadala Nagyatádon
Triatlon - francia és osztrák siker a budapesti 70.3 versenyen
Triatlon - új magyar rekord Tripla Ironman számban
Triatlon - tereptriatlon ítéletidőben - Poór Brigi hatodik
15 hozzászólás
A triatlonmagazinban volt a világ 10 legszebb versenye cikk, ez a verseny is a felsoroltak között van, amit "muszály" teljesíteni.
Az egyetlen, ami nem szimpi, hogy a mezőny egyharmadát elve kizárják a teljesítés lehetőségéből. Megfosztva a befutó élménytől az egyébként esetleg nagyon is megbízható, felkészült, jó állapotban lévő, csak hátsó traktusos versenyzőket, mert nem az első 160-ban (azaz 66,67%-ban) vannak. Oké, legyenek rész-szintidők, kellenek is, amiken túl nem engedik ki a versenyzőt a depóból, de ezt helyezéshez kötni, hát, nem szimpi :(
SzBogárka, gondolom kétezer méter magasan estefelé már igen komorra fordul az időjárás, így nagy felelőtlenség lenne felengedni az egyébként is nyilván - relatíve - gyengébb embereket. Tengerszinten éjfélkor sincs hóvihar, de ott fenn, hát - a norvégok csak tudják. :)
Az idén engem is kirostáltak :(. A verseny szép és KELL, de a rendezés nekem se szimpatikus. A sorsolás meggyőződésem szerint eleve nem sorsolás, hanem válogatás -- különben miért tennének fel olyan kérdéseket a regisztrációnál, amelyek arra mennek rá, hogy mekkora médiaértéke van a részvételednek? És valóban, értem én hogy nehéz sok embert lehozni a hegyről, mégis nekem is visszás ez a helyezéshez kötött továbbengedés, olyan elitista szaga van, én meg az amatőrizmus lelkes híve vagyok.
Amúgy az idén ráadásul 20 km-rel hosszabb volt a bringa, mert a szokásosnál hidegebb víz miatt változtattak a pályán, és máshol volt a T1. De hát ha az ember már ott van, akkor ezt habnak kell venni a tortán :).
Hajrá, legyen ott minél több magyar!
Nekem tecc. Már régebben felvettem a to-do-list-re. Ha majd egyszer újra trialonos kihívásokat keresek, addig más dolgom van.
Gyanítom azért a szigor, mert ha 11órával lehet nyerni, akkor lehet akármilyen felkészült egy sportoló, annyi meglepetés jöhet egy ilyen távon, hogy ők sem kockáztathatják hogy tragédia árnyékolja be a versenyt. Én lelkes amatőr vagyok 2óra 30perces rövidtávval 12órás ironmannal, de szerintem a jelenlegi állapotomban (ami amúgy életem formája) odatemetnének az 1000mes domb aljához mert még arra sem bírnék a végén felmenni. :)
Atom...azta..te ezen részt vettél??...nem is mesélted bakker...amúgymeg a hawaiinézős bulin se voltál ott szóval ideje összekapnod magad;D
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
2 eve szemezek vele :)