Mauerweglauf – 100 mérföldes futóverseny a berlini fal mentén
Ötven éve kezdték el építeni a berlini falat – ennek kapcsán rendezték meg a múlt hétvégén a Muerweglauf elnevezésű, 100 mérföldes futóversenyt a német főváros térségében. A 92 induló közül végül 78-an értek célba: a hölgyek között a többszörös német bajnok Marika Heinlein végzett az első helyen, míg a férfiak mezőnyében Jan Prochaska és Michael Vanicek diadalmaskodott holtversenyben.
A berlini fal
Az Európa megosztottságának és elnyomásának egyik fő szimbólumává vált berlini fal egy 1961 és 1989 között létezett határlétesítmény, amely az akkori Nyugat-Berlint zárta körül. A berlini blokád teljesen megszakította a város egységét addig biztosító közlekedési kapcsolatokat, ezáltal a központi városrészek periférikus területekké váltak, miközben a közszolgáltatások és az életszínvonal drasztikusan csökkent.
A hidegháború emblematikus szimbóluma a fennállásának csaknem három évtizede során életeket tett tönkre: családok, barátok kerültek a kordon ellenkező oldalaira, továbbá csaknem 200-an vesztették életüket, miközben megpróbáltak átkelni a szigorúan őrzött határ túloldalára.
1988 – az első „Mauerweglauf"
A berlini fal első, nem hivatalos, non-stop körbefutása 1988-ig nyúlik vissza; igaz ugyan, hogy a Spandauban állomásozó Királyi Skót Határőrezred mindössze két tisztje – Gordon Vevers és Eddie Mahoney – vágott neki az akkor még meglehetősen kockázatosnak tűnő kihívásnak. Az NDK-s határőrök bizalmatlansága ellenére 1988. április 20-án, péntek este 8-kor indultak, majd a csaknem 161 kilométeres távot végül 17-18 óra alatt teljesítették. Ezalatt 5 kilót fogytak, de egyúttal 10.000 német márkát gyűjtöttek leukémiás gyermekek gyógykezelésének megsegítésére.
Rainer Eppelman – az utolsó kelet-német kormányzat leszerelési és védelmi minisztere, polgárjogi aktivista, evangélikus lelkész és egyben a Mauerweglauf fővédnöke – tizenegyedik parancsolatként a következőt fogalmazta meg: „Sose felejtsd el, ami megtörtént".
A német ultramaratonisták így is tettek: egy nagyszabású sportrendezvénnyel emlékeztek meg a Fal építésének 50. évfordulójára. Ez a „100MeilenBerlin – Mauerweglauf" nevet kapta, amely kifejezi a verseny legfőbb sajátosságát: 100 mérföldes futás az egykori berlini fal mentén.
Mauerweglauf – 50 évvel a Fal építését követően
Összesen 92 elszánt sportember – köztük amerikai, angol, francia, török és dél-afrikai versenyzők, valamint a német élmezőny színe-java – vállalkozott erre a nem mindennapi kihívásra.
A csaknem 100 résztvevőnek semmi oka nem volt panaszra – már ami az időjárást illeti. Az égiek igazán kegyesnek bizonyultak, miután egyetlen csepp eső sem áztatta a mezőnyt, valamint a hőmérő higanyszála még a kora délutáni órákban sem kúszott 28 oC fölé.
A versenyzőknek szinte végig síkon kellett futniuk, mégis, a pálya megannyi változatosságot rejtett magában: az elszánt ultramaratonisták erdőkön, mezőkön keresztül, sokszor városi utcákon és utakon szaladtak úgy, hogy lépten-nyomon találkoztak az egykori fal mindmáig megmaradt reliktumaival.
A hatórási rajtot követően a Prochaska–Vanicek páros rögtön az élre állt és egyenletes tempóban, fej-fej mellett haladva rótták a kilométereket. Az LG Nord Berlin Ultrateam két kiválóságát 80 kilométerig látótávolságból követte Holger Hedelt, sőt, 80 kilométernél utolérte és csaknem egy órán keresztül együtt futott a két éllovas versenyzővel. Egy kemény holtpont miatt azonban a mannheimi sportoló elszakadt a két berlini riválisától és az így keletkezett hátrányát már nem tudta ledolgozni a verseny hátralevő részében. A Mauerweglauf abszolút győztese végül Jan Prochaska és Michael Vanicek lett (holtversenyben, 16:22:17), 29 perccel megelőzve Holger Hedeltet (16:51:43).
Az amazonok küzdelmét úgyszintén a papírforma jellemezte: a többszörös német bajnok Marika Heinlein magabiztos versenyzéssel rajt-cél győzelmet aratott.
– A 133 kilométernél lévő ellenőrző pontot alkonyatkor értem el. Eddig minden remekül ment, az utolsó 25 kilométert ugyanakkor sötétben kellett megtennem, ami számomra megnehezítette a tájékozódást. Több helyen elvétettem a helyes útirányt, emiatt az utolsó szakaszon némiképp visszaesett a tempóm, az összidőmmel mégis maximálisan elégedett vagyok. A győzelemnek pedig különösen örülök – nyilatkozta Marika Heinlein a verseny másnapján.
Néhány eltévedés ide vagy oda, a civilben könyvkereskedőként dolgozó geesdorfi hosszútávfutó 17:49:05-ös időeredménnyel elsöprő győzelmet aratott, maga mögé utasítva a helyiek kedvencét, Grit Seidelt (18:54:57). A bronzérmet a Dubaj-ból érkezett Catherine Todd nyakába akaszthatták, aki 21:52:41 alatt telesítette a távot.
A díjátadó ünnepély
Nem hétköznapi befutóéremmel gazdagodhattak a teljesítők: a különleges és egyben gyönyörű medál hátoldalán Chris Gueffroy (1968. június 21 – 1989. február 5/6), a berlini fal utolsó halálos áldozatának képe látható.
A nagyszerű hangulatban telt díjátadó ceremónia végül mégiscsak meghatóra sikeredett. A rendezvényen ugyanis tiszteletét tette Chris Gueffroy mindmáig élő édesanyja is.
Mauerweglauf – a versenyszervező szemszögéből
– A Mauerweglauf egyedülálló a maga nemében, mégsem mondhatjuk, hogy ez a világ egyetlen emlékfutása lenne. A Dél-Afrikai Köztársaságban minden évben megrendezésre kerülő, világszerte ismert Comrades Marathont ugyanis 1921 óta szervezik az 1. világháborúban elesett katonák emlékére. A Comrades Marathon mindösszesen 34 futóval debütált, 90 évvel később ugyanakkor már 18.000-ben kellett limitálni a résztvevők számát – nyilatkozta Horst Milde, a Mauerweglauf versenyigazgatója, majd hozzátette – 92-en vágtak neki a mindezidáig első „100MilenBerlin – Mauerweglauf" ultrafutó-versenynek. Bízom benne, hogy az eredményes „premier" hasonlóképp sikeres folytatásának lehetünk tanúi az elkövetkezendő évek során.
A győztesek a további terveikről
Jan Prochaska – a Spartathlon tavalyi bronzérmese – az idén ugyan kihagyja az Athén és Spárta közötti 246 kilométeres erőpróbát, viszont Marika Heinlein és Michael Vanicek nagy reményekkel vág neki az október elsején megrendezésre kerülő görögországi megmérettetésnek.
Szó sem lehet tehát aktív pihenésről – a két német kiválóság három nappal a berlini győzelmet követően repülőre szállt, hogy az olaszországi Foglizzóban egy négynapos, 4x42 kilométeres futóversenyen vegyen részt (megjegyzés: ma 16:49-kor kaptam sms-ben a legfrissebb hírt, miszerint Foglizzo-ban az összetett verseny férfi győztese Michael Vanicek, míg a női bajnok Marika Heinlein lett).
Akadt, aki a jubileumi ultramaratonit „csupán" egy dózisedzésnek szánta, mások számára ez jelentette magát a célversenyt. Egy biztos, a 100 mérföldes Mauerweglauf méltó emlékeként szolgált a berlini fal 50. évfordulójának, illetve mindazoknak, akik az egykori határzár elszenvedői voltak.
Szerző: Zahorán Ádám
Képek: 100meilen.de, marathon4you.de
Hasonló cikkek
Ultrafutás - magyar csapat a 24 órás Európa Bajnokságon + eredmények
Ultrafutás - célegyenesben a Spartathlon
Terepfutás - kezdődik az UTMB és kísérőversenyei
Ultrafutás - Vajda Zoltán 18. lett a Badwater ultrán
2 hozzászólás
Azért azon csodálkozok, hogy nem pihennek ki egy ilyen versenyt. Ez ma már normális? Hogy tud a testük ilyen ütemben regenerálódni?
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Tudtam, hogy rosszkor jártam ott (egy héttel korábban...)
Igazán szép módja a megemlékezésnek!